You are here: Home1 / Shop2 / Agriculture3 / Log Saws4 / LCS700-PTO Tractor Driven
  • Sorry, this product cannot be purchased.
LCS700-PTO Tractor Driven
LCS700-PTO Tractor Driven
  • Description
  • Shipping Policy
Description
– Tractor Driven
Blade 700 mm
Rotation Speed 1540 r.p.m
Max Cutting Diameter 240 mm
40’ HG FCL qty 56pcs
Warranty 1 Year
Shipping Policy
If you would like to read more about our Policies:
Terms and Conditions | Payment Policy | Return and Refund Policy | Warranty policy
Request a QuoteSharePrint
Related products
  • TP 250
    TP 250
    Max. Wood Diameter: 250 mm
    Feed Rollers: 2 Horizontal
    Effect need: 60-140 HP (45-104 KW)
    Rotor Disc Weight: 266 Kg
    Video
    • Zoom Btn
    • Quote Btn
    • Document Btn
    • Video Btn
    • View This Product
  • TP 200
    TP 200
    Max. Wood Diameter: 200 mm
    Disc Chipper with 3 Knives
    Tractor Power: 40-115 HP (30-85 KW)
    Rotor Disc Weight: 168Kg
    Video
    • Zoom Btn
    • Quote Btn
    • Document Btn
    • Video Btn
    • View This Product
  • M80 7HP Wood Pro
  • WC68 6″ PTO Wood Chipper
    Max. Wood Diameter: 150 mm
    Feed Rollers: 1x Horizontal
    Hopper Opening: 610 mm x 660 mm